Kombi neye göre seçilir?

Kombi neye göre seçilir?

Diğer bir konuda yoğuşmalı mı yoğuşmasız mı? Eğer ki toplamda 2000 metre kareyi tutmadı ve apartmanda müstakile karar verdi, bu durumda eğer bir daire 250 m2 ve daha büyükse yoğuşmalı kombi tam sizin için. Yoksa hiç düşünmeyin, çünkü yoğuşmalı kombiye ödediğiniz paranın, ekonomikliği olmayacaktır.

Bir diğeri bacalı mı hermetik mi? Ben yollarda gelip geçerken apartman dairelerine bakıyorum, neredeyse herkes hermetik kombi kullanıyor. Oysaki hermetik kombilerin verimi diğer kombilere göre daha düşüktür. Fakat kimi zaman hermetik kullanmaya mecbur kalınır, çünkü baca şartları doğalgaza uygun olmayabilir. Ancak bu durumda dahi, daire sahiplerinin bir araya gelerek, doğalgaza uygun bir baca yaptırması ve ondan sonra normal bacalı bir kombi kullanması gerekir. Çünkü doğalgaz arfiyatında oluşacak %10’luk bir tasarruf bile sizin 100 tl yerine 90 tl doğalgaz parası ödemeniz, ve ülkemizinde daha az doğalgaz ithal etmesi anlamına gelir.

Bu arada eklemekte fayda var, yabancı bir kombi fabrikasında çalışan arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla, pahalı bir marka ile, normal fiyattaki bir marka arasında kalite ve gaz tüketümi açısından hiç fark yok. Aynı malzemeyi kullanıyorlar, sadece pahalı olanların fonksiyonu biraz fazla o kadar.. dedi. Bende bir ara fiyatı yaklaşık olarak 350tl daha fazla olan bir marka ile, diğer bir markanın içinde kullandıkları parçaları gördüğümde şaşırmıştım, çünkü su pompasına kadar aynıydı. Marka için cebinizi yakmayın. : )

Doğalgazı kullanırken, özellikle teknik şartnamesine uygun kullanarak, hem kendi, hemde başkalarının can sağlığını tehlikeye atmayınız.. Güle güle ısınmanız dileklerimle…

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.